0258 241 51 50
 HABERLER
İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Hakkında

1 OCAK 2014 TARİHİ İTİBARİYLE TEHLİKELİ VE ÇOK TEHLİKELİ SINIFTA YER ALAN İŞYERLERİ ÇALIŞAN SAYISI ARANMAKSIZIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KAPSAMINA DAHİL EDİLDİ!

30 Haziran 2012 Tarihinde Resmi Gazetede Yayımlanarak işyerleri için kademeli geçişlerle yürürlüğe giren 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu, 50 kişinin altında çalışanı bulunan tehlikeli ve çok tehlikeli işyerleri için geçerli kılındı.

KANUN İŞYERLERİ İÇİN HANGİ HİZMETLERİ ZORUNLU KILIYOR?

İşveren çalışanları arasından varsa iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimini görevlendirir. Bu yetkiye sahip çalışan personeli olmaması durumda bu hizmeti sağlamak için yetkilendirilmiş ORTAK SAĞLIK VE GÜVENLİK BİRİMLERİNDEN bu hizmeti alır. Hizmet alan kuruluş ve ORTAK SAĞLIK VE GÜVENLİK BİRİMİ sözleşmelerini mutlaka İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KAYIT TAKİP İZLEME PROGRAMI (İSGKATİP) www.isgkatip.csgb.gov.tr  üzerinden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bildirmek zorundadır. İSGKATİP üzerinden bildirim yapılmayan sözleşmeler geçerli değildir. İşveren bulunduğu il içerisindeki yetkilendirilmiş Eğitim Kurumu ve OSGB listelerine yine bu adresten ulaşabilir. Firmaya ait e-bildirge kullanıcısı ile OSGB arasında yapılacak sözleşme İş Güvenliği Uzmanı ve İşyeri Hekiminin yönetmeliklerinde belirtilen asgari çalışma sürelerine uygun olarak yapılır.

DEVLET 10 ÇALIŞANA KADAR OLAN İŞYERLERİNE DESTEK VERİYOR!

6331 Sayılı Kanun’un 7. Maddesi ile bu hizmet şu şekilde tanımlanmıştır. Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için sağlanacak iş sağlığı ve güvenliği hizmet bedelinin sigortalı başına günlük miktarı 16 yaşından büyük sigortalılar için belirlenen prime esas kazanç alt sınırının günlük tutarının sırasıyla %1,4 ve %1,6’sıdır.Sağlanacak iş sağlığı ve güvenliği hizmet bedelinin tutarı, belirtilen yüzdelerin aylık prim ve hizmet belgesi ile bildirilen prim ödeme gün sayısı ile çarpılması suretiyle tespit edilecektir.
 


 

ANASAYFA    |    KURUMSAL       |    HABERLER    |    İLETİŞİM
 
 
Tüm Hakları PAMUKKALE OSGB'ye aittir.Mega Tasarim 2013